Paraszházak, dombházak, ökoházak építése garanciával!
2014.04.22. 13:53
Mit kínál számunkra egy klasszikus parasztház?
Napjaink rohanó világában egyre többen szeretnénk visszatérni a természethez. Nem meglepő hát, hogy sokan szinte menekülnek a toronyházak szürkeségéből, s inkább egy emberközelibb, meghittebb otthonban kezdenének új életet. Például egy klasszikus parasztházban, amelyet – a mai lakásokkal szemben – a természettel való együttlétezésre tervezték. A parasztház így a szó legnemesebb értelemben egyszerű és nagyszerű otthont fog nyújtani a benne lakó emberek számára.
Parasztház – a mértékletesség diadala
A magyar kultúrában nagy hagyománya van a parasztházaknak. Habár a „ház” kifejezés a német „haus”-ból ered, valószínű, hogy a parasztház egyes elemei már a honfoglalás kor előtti időkben is léteztek.
Ma a parasztházak az életigenlő otthonokat jelképezik. Az épület tájolása legalább évszázadokkal, ha nem évezredekkel, előzi meg a modern passzívházak által diktált elveket. A klasszikus parasztház méretei és arányai semmiképpen sem hatnak nyomasztónak, ellenben pontosan tisztában vannak a bennük lakó emberek valós szükségleteivel. A természetben élő ember léptékével dolgozva így sem többet, sem kevesebbet nem kínálnak, mint az otthon élhető és barátságos mivoltát jelenti.
Környezetbarát megoldás
Kétségtelen, hogy a napjainkban egyre professzionálisabb technikával, és egyre gyorsabban építenek házakat. Itt is érvényes azonban a régi mondás, miszerint: „hamar munka ritkán jó”. A sebtében „felhúzott” építmények ugyanis olyan szerkezettel rendelkeznek, amelyek nem igazán képesek komfortos környezetet nyújtani a bennük élő emberek számára. Napjaink lakóépületei nem is nevezhetők igazán önellátónak, hiszen különféle gépekkel (pl. radiátorral, légkondicionálóval) kell számukra biztosítani a megfelelő áramellátást, hőmérsékletet. De nem is tartósak, hiszen gyakran előfordul, hogy valamelyik alkatrészüket (pl. a nyílászárót) cserélni kell, mert nem lehet javítani. Ha pedig ezek elérik a szavatossági idejük végét, akkor utána semmilyen formában sem hasznosíthatók újra, vagyis selejtezésük komoly környezetterhelést fog jelenteni.
Közel a természethez
Ezzel szemben a parasztházak önellátóak, kényelmes környezetet kínálnak, s valamennyi építőanyagukat újrahasznosíthatjuk vagy visszaadhatjuk a természetnek. Nem túlzás tehát azt állítanunk, hogy a parasztházak a mértékletesség diadalának tekinthetők, amely egyaránt megmutatkozik tervezésükben, valamint kivitelezésükben.
Ha belépünk egy ilyen otthonba, akkor azt fogjuk érezni, hogy szinte együtt lélegzünk a házzal. Napjaink fogyasztó-központú szemléletéhez képest az ember régen nem élettelen dologként kezelte a házat, hanem olyan építménynek, amellyel ugyanúgy törődni kell, mint például a ház körül élő állatok gondozásával. Erre utal az is, hogy gazdag nyelvünk szóhasználatában ma is fellelhető a ház élő mivolta, hiszen a háznak homlokzata van, illetve ablakszemmel, szemöldökkel, valamint lábazattal rendelkezik.
Egyszerű és misztikus
Évezredes fejlődésük során a parasztházak közösségi, sőt szakrális térré is váltak. Nem véletlenül lett a hármas olyan szám kultúránkban, amelynek misztikus jelentőséget tulajdonítanak. Mindez e hamisítatlan magyar épületeknél is megjelenik, hiszen a parasztház vízszintesen és függőlegesen egyaránt hármas osztással rendelkeznek. A magyar néphagyomány szerinti szimbolikus elrendezés olyan praktikus kialakítást tett lehetővé, amely ösztönözte az együttélést, nem pedig elszigetelte egymástól a családtagokat.
A klasszikus parasztház elrendezése azonban ennél jóval messzebbre mutatott. Ahogyan Színia a Magyar ház mágikus titka című könyvében leírja, maga az épület olyan térbeli rovásjel, amely a Teremtés folyamatának ismeretéből született kozmikus alapokon nyugszik. Tájolástól kezdve a négyszögletes alaprajzig az építmény minden részletében tudatos tervezés eredménye. A misztikus elemeket sem nélkülöző parasztház így olyan, valóban élhető teret nyújt, amely elősegíti a bennük élők boldogulását és pozitív életszemléletét.
Önellátás felsőfokon
Fontos megemlítenünk, hogy a klasszikus parasztház az udvarral együtt az önellátásról szól. Habár ezek az épületek közel olyan komfortot kínálnak, mint napjaink házai, egykoron az építmény tervezését nem elsődlegesen a kényelem, hanem az emberek valós szükségletei határozták meg. Mivel a korabeli emberek lényegében a létfenntartásukhoz szükséges valamennyi feltételt meg tudták teremteni, így a klasszikus parasztházat is ennek jegyében alakították ki. Az élelmiszer tárolása miatt így az épületnek az éléskamra is nélkülözhetetlen helyisége volt. Sajnos ma már egyre kevesebb lakásban található meg a kamra, sőt az új építésű lakásokba szinte egyáltalán nem is terveznek ilyen helyiséget. Pedig fontos lenne, hogy az embernek meglegyen az igénye az élelmiszer tárolására, hiszen így a nehezebb időkben sokkal kevésbé lenne kiszolgáltatva másoknak.
Életigenlő és költséghatékony
Számos esetben előfordul, hogy a legtöbb hagyományosnak mondott anyag vagy építési mód tartósabb és gazdaságosabb lesz a modern alkatrészekhez képest. A parasztház által megvalósítható takarékosság különösen hosszú távon mutatkozik meg, hiszen ezek a házak összességében jóval kevesebb energiát igényelnek, mint napjaink hasonló méretű lakóépületei. Mégpedig azért, mert a gondos, évszázadok alatt kifejlődött tervezésnek köszönhetően a parasztházaknál sokkal kevesebb helyiség hő ellátásáról kell gondoskodnunk.
A korabeli emberek ugyanis mindössze a főzéshez szükséges konyhát fűtötték. Ami azonban nem jelentette azt, hogy fáztak volna otthonukban. A parasztház tűzközpontú terének, vagyis a kemence centrális elhelyezésének köszönhetően több helyiség egyidejű temperálását is meg tudták oldani. Nem mellesleg maga az épület is olyan természetazonos anyagokból készül (pl. kőből, nádból), amelyek télen-nyáron egyaránt kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik.
A parasztházak életigenlő és takarékos mivoltát az is bizonyítja, hogy a szükséges energia megtermeléséhez kizárólag megújuló energiaforrások használhatók. Itt nem csak a – manapság oly divatos - nap vagy a szél erejére gondolhatunk, hiszen az áramellátás akár az erdők tisztásából nyert rőzséből is származhat. Nem véletlenül fordul elő sokszor a magyar népmesékben a „rőzsét gyűjtő öregasszony” sem, melynek jelentősége ennek alapján nem csupán szimbolikus a mindenki számára ismert történetekben.
Élhető és biztonságos otthon
Mivel az egykori embereknek számos veszéllyel kellett szembenézniük, ezért a klasszikus parasztháznál a biztonság is fontos szempontnak bizonyult. Ma már szerencsére sokkal békésebb időket élünk, minthogy – a középkor emberéhez hasonlóan – félnünk kelljen egy ellenséges hadsereg támadásától. Napjainkban is lehetnek azonban hívatlan látogatók, akik ha nem védjük megfelelően otthonunkat, kellemetlen meglepetéseket okozhatnak. Minden parasztháznak ezért egyetlen bejáratot terveztek, amely növeli a bennük lakók biztonságérzetét. Természetesen ezek az építmények is felszerelhetőek a napjainkban alkalmazott vagyonvédelmi eszközökkel, így riasztórendszerrel is.
Hagyományos megoldások jelenkori formában
Kétségtelen, hogy a parasztházak kialakítása során alkalmazott régebbi megoldások bizonyos tekintetben már nem felelnek meg a mai igényeknek. Ami azonban nem jelenti azt, hogy a parasztház megannyi előnyét ne lehetne napjaink házépítése során alkalmazni. Cégünk parasztházak, dombházak és élő házak tervezésével és kivitelezésének menedzselésével foglalkozik. A ház építése során az élő munkát és az évszázadok alatt bizonyított, ám ma is jól használható építési módokat tartjuk szem előtt. Hiszünk abban, hogy ezek a hozzáadott értékek mindenkor képesek használhatóvá, valamint egyedivé tenni a megvalósuló építményt. Munkánk eredményeként így olyan otthont kínálunk, amely egyszerre lesz életigenlő és harmonikus a klasszikus parasztházakba költözők számára.